„Centaury” Warszawski Uczniowski Baseball’owy Klub Sportowy

dyrektor: Julita Paskudzka

Pod nazwą „Centaury” kryje się Warszawski Uczniowski Baseball’owy Klub Sportowy, którego tradycje i historia powstania sięgają 1993r. Już od 1994r. Klub dzięki profesjonalnej kadrze i dużym ambicjom zaczął brać udział w Mistrzostwach Polski.

Pierwsze sukcesy przyszły w 1995r. – 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Trzynastolatków oraz 2 w Mistrzostwach Polski Młodzików i Kadetów. Wtedy też po raz pierwszy Klub reprezentował Polskę w Mistrzostwach Europy zajmując wysokie 5miejsce. Rok później dumę Klubowi i Dzielnicy przyniosło kilku zawodników grających w Kadrze Polski, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do zajęcia przez tę drużynę reprezentacyjną 3miejsca w Mistrzostwach Europy. Kolejny rok upłynął pod znakiem wyjazdu do USA, gdzie członkowie Klubu mieli okazje przyjrzeć się rozgrywkom amerykańskiej zawodowej ligi baseballa.

Rok 1998 obfitował w liczne sukcesy. Trzynastolatkowie w swojej kategorii wiekowej zdobyli w Mistrzostwach Polski 2miejsce, zaś Kadeci sięgnęli po tytuł Mistrzów w swojej kategorii. Umożliwiło im to po raz kolejny start w Mistrzostwach Europy, gdzie osiągnęli 3 miejsce.

W 1999r. Klub „Centaury” był organizatorem Mistrzostw Polski Młodzików, w których zespół zajał 3miejsce. W tym samym roku Kadeci i Juniorzy zajęli w swoich kategoriach wiekowych odpowiednio 1 i 2 miejsce. Obie drużyny wzięły udział w Mistrzostwach Europy kończąc je na 2 i 3 miejscu.

Rok 2000 był najbardziej jeszcze lepszy, gdyż Kadeci i Juniorzy sięgnęli po mistrzostwo Europy. Umożliwiło im to start w Mistrzostwach Świata w USA.

Chociaż UBSK Centaury zajęły dopiero 8 miejsce w silnej światowej rywalizacji, zawodnicy wracali zza oceanu zadowoleni, bo drużyna awansowała do wyższej ligi.

Obecnie Klub stale się rozwija i organizuje rozgrywki w obu ligach, a także bierze udział w zawodach krajowych i europejskich.

W zajęciach szkoleniowych prowadzonych przez Klub „Centaury” bierze udział 72 zawodników w przedziale od 7 do 23 lat w 5 kategoriach wiekowych. Działalność Klubu finansowana jest ze środków samorządowych m. st. Warszawy, rodziców oraz prywatnych sponsorów.

Zajęcia treningowe odbywają się w Szkole Podstawowej Nr.205, zaś rozgrywki na stadionie Gwardii w Warszawie lub w Kutnie. Prowadzą je wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy baseball’u: Piotr Paskudzki, Krzysztof Jurek i Paweł Rojek. Poza treningami i przygotowaniami do udziału w zawodach, Klub organizuje szereg imprez sportowo-rekreacyjnych oraz tzw. „Boiska Otwarte”, starając się przybliżyć młodzieży tajniki baseballa i zachęcić ją do uprawiania tego sportu.

Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt