ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Relacja - 11. rocznica katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem
Opublikowano: 10.04.2021

Z okazji 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej burmistrz dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski wraz z zastępcą Krzysztofem Skolimowskim oraz przedstawicielami Rady Dzielnicy Mokotów złożyli kwiaty w imieniu mieszkańców Mokotowa i samorządu pod tablicą upamiętniającą Ryszarda Kaczorowskiego. Był on ostatnim Prezydentem II RP na uchodźctwie, Komendantem Białostockiej Chorągwi Szarych Szeregów Więźniem NKWD, żołnierzem II Korpusu Władysława Andersa, uczestnikiem bitwy o Monte Casino, przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju. Tablica znajduje się na elewacji domu przy al. Niepodległości 163. Kwiaty złożono również pod tablicą upamiętniającą Edwarda Duchnowskiego, Sekretarza Generalnego Związku Sybiraków w latach 1993-2010. Tablica znajduje się na elewacji budynku przy ul. Ligockiej/Narbutta 53.

Ryszard Kaczorowski, Edward Duchnowski, wraz z pozostałymi 94 przedstawicielami delegacji na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz członkami załogi samolotu Tu-154M - zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Cześć Ich pamięci!

Pięć osób w maseczkach ochronnych na twarzy, stoi plecami do ściany budynku mieszkalnego, na elewacji którego widać dużych rozmiarów kamienną tablicę. W górnej części tablicy widać płaskorzeźbę – portret starszego mężczyzny, poniżej napis rozpoczynający się od słów „Ryszard Kaczorowski  Ostatni prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej…”. Pod tablicą stoi oparty o ścianę duży wieniec z biało-czerwonych kwiatów ozdobiony wstęgą .

Na chodniku  stoi wyprostowanych pięć osób: dwie kobiety i trzech mężczyzn, w płaszczach lub kurtkach i z maskami na twarz.  Mężczyzna stojący w środku grupy trzyma w dłoniach duży wieniec z biało czerwonych kwiatów ozdobiony białoczerwoną szarfą.  Na w tle widać kilka drzew, szeroką ulicę z przejeżdżającymi samochodami i elewacje kamienic po drugiej stronie ulicy.

Na wąskim chodniku biegnącym wzdłuż budynku stoi pięcioro osób w maseczkach na twarzy . Mężczyzna stojący  najbliżej obiektywu stoi wyprostowany i skłania głowę przed widoczną z boku na elewacji tablicą pamiątkową. Pod tablicą, stoi oparty o mur, duży wieniec z białoczerwonych kwiatów przepasany białoczerwoną szarfą.

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt