ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Świadomy pacjent – skuteczna terapia
Opublikowano: 26.10.2020

Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął kampanię edukacyjną pod hasłem „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”, mającą na celu ograniczenie zjawiska polipragmazji wśród Polaków.

„Nie igraj z lekami. W grę wchodzi Twoje zdrowie” to hasło przewodnie kampanii. Z badań przeprowadzonych w ostatnim czasie wynika, że aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. W okresie pandemii koronawirusa ryzyko polipragmazji wzrasta. Obawy pacjentów o własne zdrowie rosną, dlatego szukają sposobów, aby je dodatkowo zabezpieczyć i wzmocnić. Tylko w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu pandemii apteki odnotowały ponad 20 milionów wizyt, a farmaceuci udzielali dziennie nawet 3,5 miliona porad. Mimo apeli farmaceutów, aby nie kupować leków na zapas i bez wyraźnych wskazań medycznych, zainteresowanie nimi rosło.

Kampania ma zwrócić uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków oraz zminimalizować ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie. Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia.

Więcej informacji na stronie nfz-warszawa.pl (link otwiera się w nowym oknie)

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt