Centrum Łowicka - Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
Adres:
Miasto:
Telefon:
E-mail:
www:
Łowicka 21
02-502 Warszawa
(+48) 22 845 56 75, 22 845 50 62
sekretariat@lowicka.pl
https://lowicka.pl/

Mokotów to dzielnica „kulturalna”, tu tworzyli i mieszkali między innymi Krzysztof Kieślowski, Wojciech Młynarski, Jan Brzechwa, Melchior Wańkowicz, Paweł Jasienica, którego imieniem nazwano niedawno rondo u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Łowickiej.
To tutaj właśnie znajduje się Centrum ŁOWICKA, centrum kultury i edukacji, przyjazne miejsce otwarte dla wszystkich.

Budynek powstał w latach 60., w 1972 roku został przekazany przez ówczesnego właściciela, spółdzielnię mieszkaniową WSM „Mokotów”, zarządowi dzielnicy i od tego momentu działa jako dzielnicowy ośrodek kultury. Dzięki wyjątkowemu położeniu, w samym sercu naszej dzielnicy, świetnie utrzymany, z kawiarnią i pięknym ogrodem, jest prawdziwą wizytówką Mokotowa.

Centrum prowadzi szeroką działalność edukacyjną i kulturalną, adresowaną nie tylko do mieszkańców Mokotowa, ale i całej Warszawy, od najmłodszych (pół roku !) do najstarszych, seniorów.
Bogata oferta zajęć stałych obejmuje zajęcia muzyczne, ruchowe, plastyczne i teatralne dla dzieci i młodzieży. Dużą popularnością cieszą się szachy i animacja filmowa. Dla starszych i już całkiem dorosłych są warsztaty filmowe (można kręcić własne filmy), turnieje brydżowe, zajęcia pomagające uzyskać lub utrzymać dobrą formę fizyczną i psychiczną: wszystkie rodzaje fitnessu, joga, tai- chi, tańce w kręgu.

Kobiety aktywne, niekoniecznie w sensie tylko zawodowym, spotykają się w Klasie Kobiet, a Uniwersytet Trzeciego Wieku skupia młode duchem starsze osoby. Przy Dąbrowskiego 27 działa Klub Seniora- miejsce integracji, wspólnej zabawy i rozmowy.     

ŁOWICKA chętnie przyjmuje pod swoje skrzydła zorganizowane grupy, najczęściej młodych twórców, którym zapewnia miejsce do rozwijania swoich pasji. Przy Centrum funkcjonuje grupa tańca hinduskiego, hip-hopu, tańca irlandzkiego, dwie grupy teatralne, chór soulowo- jazzowy, a nawet orkiestra symfoniczna!
Organizuje warsztaty pieśni (ukraińskich, białoruskich, sefardyjskich), warsztaty tańca hawajskiego, nowoczesnych improwizacji i wiele innych.

ŁOWICKA to także ambitne propozycje artystyczne. Koncerty, małe formy teatralne, recitale, wieczory kabaretowe, wystawy (fotografii, malarstwa, wzornictwa, plakatu), spotkania literackie i poetyckie, promocje nowych książek, dyskusje na temat naszej duchowości, życia we współczesnym świecie, pokazy filmowe, wykłady, festiwale, przeglądy.

Od 7 lat Centrum organizuje Festiwalu Filmu Krótkiego, podczas którego można obejrzeć najnowsze etiudy studenckie, a także filmy nagrodzone na najważniejszych zagranicznych festiwalach. Pokazy odbywają w całej Warszawie, w znanych klubach studenckich.
ŁOWICKA współuczestniczy w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej, Uniwersalnym Przeglądzie Artystycznym PUPA, Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron, Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy, Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Stałe cykle różnorodnych imprez gromadzą liczną, od lat wierną widownię. W każdy ostatni piątek miesiąca    „Śmietanka ŁOWICKA” proponuje spotkanie z dobrą muzyką, w wykonaniu najlepszych artystów, śpiewających aktorów i autorów dowcipnych i inteligentnych tekstów.

Od wielu lat, w lipcu, miłośnicy dobrego jazzu, dixielandu spotykają się w ogrodzie na Migdałowych Wieczorach, zaś melomanów Salon Muzyczny zaprasza co miesiąc na niedzielne koncerty muzyki poważnej, urozmaicone ciekawym komentarzem o wykonawcy, instrumentach, epoce muzycznej. ŁOWICKA organizuje także Koncerty Promenadowe. W letniej scenerii Łazienek Królewskich, w wykonaniu orkiestr, chórów i solistów, koncerty gromadzą tłumy niedzielnych spacerowiczów.

Szeroko pojęta kultura to nie tylko działania artystyczne, to również kultura życia, komunikacji międzyludzkiej, wrażliwość na drugiego człowieka, zainteresowanie najbliższym otoczeniem. 13 lat temu, z inicjatywy Katarzyny  Hagmajer, dyrektor ŁOWICKIEJ, zorganizowano pierwszą wystawę architektoniczną „PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ”, pokazującą jak zmienia się Warszawa. Ponad 700 pokazanych budynków i planów- to imponujący dorobek tej ważnej ekspozycji, corocznie udokumentowany w bardzo starannie wydanym, dwujęzycznym katalogu.
Nie sposób opisać wszystkie propozycje, inicjatywy i działania Centrum ŁOWICKA, bo dzieje się bardzo dużo i bardzo ciekawie.  

Najprościej zajrzeć na stronę internetową www.lowicka.pl lub po prostu wpaść na Łowicką 21.
Wszyscy są tu mile widziani, to miejsce dla każdego, młodego i trochę starszego, każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Centrum ŁOWICKA zaprasza do uczestnictwa, współpracy, no i oczywiście na najbliższe wydarzenia.

Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt