ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
Nowy system odbioru odpadów w stolicy
Opublikowano: 21.12.2018

 

Mieszkańcy stolicy od 1 stycznia 2019 r. mają zagwarantowany odbiór odpadów

Priorytetem dla stołecznego ratusza jest zapewnienie ciągłości odbioru odpadów. Od 1 stycznia wchodzi w życie system, w którym mieszkańcy będą mieli możliwość selektywnej zbiórki odpadów do 5 pojemników. W piątek, 28 grudnia na stronach internetowych operatorów (www.mpo.com.pl, www.lekaro.pl, www.suezpolska.com oraz na stronie www.czysta.um.warszawa.pl zostaną umieszczone nowe harmonogramy odbioru odpadów (w przypadku strony czysta.um.warszawa.pl - linki do stron operatorów).

Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo

Operatorzy rozpoczęli dystrybucję tzw. pakietów startowych (worków ze szczegółową informacją dotyczącą nowego systemu segregacji) do zabudowy jednorodzinnej. Do ponad 70 tysięcy punktów worki zostaną dostarczone do końca 2018 roku.

Operatorzy naklejają również na dotychczasowe pojemniki nowe oznaczenia – naklejki określające rodzaj odpadów.

Pojemniki i nowe oznakowania w altankach będą pojawiać się stopniowo. Dopóki w altanach są trzy pojemniki, mieszkańców prosimy o segregację według dotychczasowego systemu. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni, jego wprowadzenie jest i będzie monitorowane przez stołeczny ratusz.

Jak segregować odpady komunalne od 2019 roku?

Segregacja według nowych zasad będzie możliwa w momencie, w którym firma odbierająca odpady dostarczy odpowiednie pojemniki czy worki dla mieszkańców.W nowym systemie segregacji odpady, które do tej pory trafiały do czerwonego pojemnika na „segregowane suche” zostają podzielone na dwa:

  • niebieski pojemnik na „papier
  • żółty pojemnik na „metale i tworzywa sztuczne

Natomiast odpady, które trafiały do czarnego pojemnika na odpady „zmieszane”, będą podzielone na:

  • odpady, które mogą trafić do frakcji „bio”,
  • odpady „zmieszane” - których nie możemy wrzucić do żadnego innego pojemnika, a nie są odpadami niebezpiecznymi. 

Uwaga! Na obecnych pojemnikach pojawią się nowe oznakowania, dlatego apelujemy do mieszkańców na zwracanie uwagi na oznaczenia pojemników.

System odbioru odpadów do pięciu pojemników – podział szczegółowy

  • papier – naklejka niebieska (czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy),
  • metale i tworzywa sztuczne – naklejka żółta (puste, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności),
  • szkło – naklejka zielona (puste szklane butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach),
  • bio – naklejka brązowa (odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe resztki jedzenia bez mięsa, kości tłuszczów zwierzęcych),
  • zmieszane – naklejka czarna (resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szyby i lustra, tekstylia) Do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy tylko to, czego nie udało sią rozdzielić do pojemników na odpady segregowane lub czego nie można oddać do PSZOK-u lub MPSZOK-u.

Dodatkowo, zgodnie z regulaminem, na terenie nieruchomości selektywnie zbierać należy odpady zielone (naklejka szara) oraz odpady wielkogabarytowe (naklejka pomarańczowa).

Co może ułatwić segregację?

Zachęcamy do rozsądnych zakupów i ograniczenia ilości produkowanych odpadów. Zwłaszcza w najbliższych dniach świątecznych. Ważne, żeby jak najmniej odpadów trafiało do pojemnika na zmieszane.  Objętość odpadów można zmniejszyć bardzo prosto – np. zgniatając butelki, puszki albo składając kartonowe pudła. To często wystarcza, żeby taki odpad zmieścił się w pojemniku.

Proponujemy, żeby odpady jak szkło, metale i tworzywa sztuczne trzymać w jednym pojemniku i segregować dopiero w altanie śmietnikowej przed wrzuceniem do właściwych pojemników. Papier można trzymać np. w papierowej torbie, która zajmie mniej miejsca i będzie mogła być wraz z zawartością przetworzona.

Kampania informacyjna

Pierwsza odsłona kampanii, która trwa od 14 grudnia pokazuje odpady zmieszane trafiające do jednego kosza. Kampania pojawia się w różnych formatach, nie tylko w outdoorze i prasie lokalnej, będzie także wykorzystywana w komunikacji na profilach społecznościowych miasta. Warszawiacy zobaczą ją również na monitorach w komunikacji miejskiej i Galerii Multimedialnej na stacji Świętokrzyska. 

W drugim etapie, od początku stycznia 2019 r., warszawiacy będą szczegółowo informowani o nowych zasadach segregacji. Każdy mieszkaniec będzie miał dostęp do informacji: w swoim urzędzie dzielnicy, komunikacji miejskiej, prasie dzielnicowej, mediach społecznościowych. Materiały informacyjne można pobrać również bezpośrednio ze strony www.czysta.um.warszawa.pl

Na stronie www.czysta.um.warszawa.pl  mieszkańcy mogą znaleźć wiele cennych informacji m.in. kontakty i strony operatorów, którzy odbierają odpady, regulamin zbiórki odpadów segregowanych, gdzie i kiedy odbierane są np. choinki czy śmieci „kłopotliwe”, czyli takie, których nie należy wyrzucać do kosza. Poprzez całodobowe Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (numer 19115, bezpłatna aplikacja Warszawa 19115, portal www.warszawa19115.pllub e-mail ), można zgłosić nieprawidłowości dotyczące odbioru odpadów komunalnych, przypadki wandalizmu, dzikie wysypiska czy palenie odpadami w piecach. Dzięki temu odpowiednie służby mogą reagować szybko i skutecznie. W Warszawie zorganizowaliśmy całodobowe Interwencyjne Pogotowie Porządkowe, które usuwa nagłe zanieczyszczenia.

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt