ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Rowerowy Maj
Opublikowano: 17.05.2019

Od 6 maja br. trwa kampania Rowerowy Maj*. Uczniowie, przedszkolaki i nauczyciele
z 31 mokotowskich placówek z dużym entuzjazmem przesiedli się na rowery, rolki, hulajnogi itp. i codzienną drogę na zajęcia pokonują aktywnie. Kampania to jednak nie tylko aktywność w drodze do szkoły czy przedszkola - ogromny nacisk kładziony jest także na edukowanie dzieci w zakresie przepisów ruchu drogowego i prawidłowego zachowania na drogach.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych niezwykle ważne jest,
by kierowcy byli wyczuleni na wzmożony ruch rowerowy, zwłaszcza wokół szkół i przedszkoli.

Na co zwracać uwagę?

Zielona strzałka

Często jest myląca. Zdarza się, że kierowca ledwo obejrzy się przez ramię i już skręca na światłach w prawo. Tymczasem rowerzyści potrafią nadjechać i wjechać na jezdnię dużo szybciej, niż wchodzący na nią piesi - samochód może nie zdążyć zahamować. Dlatego pamiętajmy, aby przed skręceniem na zielonej strzałce obowiązkowo zatrzymać się i dokładnie rozejrzeć.

Rowerzyści na jezdni

Rowerzysta powyżej 10 roku życia, w przypadku kiedy nie ma wyznaczonej ścieżki dla rowerów, chodnik ma szerokość poniżej dwóch metrów, a prędkość dopuszczalna na drodze nie przekracza 50 km/h, ma obowiązek poruszać się po jezdni. Samochód natomiast, wyprzedzając go, jest prawnie zobowiązany zachować odstęp przynajmniej 1 metra. Pamiętajmy: w przypadku braku ścieżki rowerowej, jezdnia to także przestrzeń dla rowerzystów.

Tymczasowe parkowanie

Rodzice odwożący dzieci do szkół i przedszkoli samochodami często nie mają gdzie się zatrzymać, bo pod placówkami nie ma dużych parkingów. Czasami zapominają, że nawet przystając na pół minuty powodują korek na drodze. Inne pojazdy często nieprzepisowo omijają te stojące na światłach awaryjnych, a w tym wszystkim dziesiątki dzieci na rowerach i hulajnogach… Warto zwrócić uwagę na tę kwestię - odwożąc dziecko do szkoły czy przedszkola parkujmy trochę dalej i pokonajmy z dzieckiem te kilkaset metrów na piechotę. A jeśli to naprawdę niemożliwe, to nigdy nie za wiele przypominania, abyśmy byli podwójnie wyczuleni na najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

*Organizatorem kampanii Rowerowy Maj jest m.st. Warszawa i Zarząd Dróg Miejskich
wraz z Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej. Pomysłodawcą akcji jest miasto Gdańsk, a sama kampania ma charakter ogólnopolski.

Szczegółowe informacje:

http://rowery.um.warszawa.pl/rowerowy-maj

https://rowerowymaj.eu/warszawa/

 

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt