ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Opublikowano: 11.06.2019

Aktualnie w Wytwórni odbywają się pokazy filmów dokumentalnych na które zapraszamy już 22 czerwca, godz. 17:30, wstęp wolny.

Wystawa „Plan Filmowy” i warsztaty na które obowiązują zapisy.

Na terenie Wytwórni działa tkaże kawiarnia Filmowa ogólniedostępna dla wszystkich, można przyjść wypić kawę, odpocząć i poczuć atmoserfę miejsca.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na Chełmskiej 21 to legendarna instytucja na Mokotowie, w której od 70 lat powstają polskie filmy. Została założona w 1949 roku, na początku jako ośrodek produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej, wkrótce stając się ważnym ośrodkiem dla filmu fabularnego.

W Wytwórni powstały słynne polskie dokumenty i setki odcinków PKF (Polskiej Kroniki Filmowej). Na Chełmskiej rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym – od pierwszych realizacji powojennych, poprzez legendarną „czarną serię” i najsłynniejsze filmy dokumentalne lat 60., 70., i 80., aż po dokumenty czasu przełomu. W Wytwórni  swoje filmy realizowali tacy twórcy, jak: Andrzej Munk, Krzysztof Kieślowski, Jan Łomnicki, Kazimierz Karabasz i wielu innych. W halach, laboratoriach i w montażowniach Wytwórni powstały słynne dzieła, m.in.: Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Hoffmana.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie jest dziś największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce. To tu powstały takie tytuły, jak: „7 uczuć” Marka Koterskiego, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” i „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego, „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego czy „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza. Ponadto Wytwórnia jako koproducent wspiera dziesiątki produkcji filmowych, odnoszących liczne sukcesy frekwencyjne i artystyczne.

Wytwórnia to także miejsce szczególnie przyjazne debiutantom. Wyprodukowane przez WFDiIF ich pierwsze filmy zdobywają serca polskich i zagranicznych widzów i obsypywane są nagrodami na całym świecie. Wśród kilkunastu, jakie powstały w WFDiF w ostatnich latach, są: Agnieszki Smoczyńskiej „Córki dancingu”, Bodo Koxa „Dziewczyna z szafy”, Katarzyny Rosłaniec „Galerianki”, Michała Otłowskiego „Jeziorak”, Beaty Dzianowicz „Odnajdę cię” czy Adama Sikory „Autsajder”.

Wytwórnia stale rozwija swoje zaplecze technologiczne i infrastrukturę filmową. Nowoczesne pracownie postprodukcji obrazu i dźwięku pozwalają realizować filmy na najwyższym światowym poziomie, a nowoczesny sprzęt filmowy, w tym m.in. kamery ARRI Alexa LF, umożliwiają realizację najbardziej zaawansowanych technologicznie produkcji filmowych.
Wytwórnia dziś to nowoczesna instytucja kultury, otwarta dla twórców i odbiorców sztuki filmowej. Jako pomysłodawca i producent realizuje autorskie formaty audiowizualne, wśród których znajdują się:
Cykl ekranizacji współczesnej polskiej dramaturgii „Teatroteka”, pozwalający co roku zaistnieć dziesiątkom młodych twórców. Seria unikalnych filmów edukacyjnych „Historia w ożywionych obrazach”, ożywiająca słynne dzieła malarstwa historycznego.

Wytwórnia jest także rozpoznawalnym ośrodkiem nowoczesnej edukacji filmowej. Przestrzeń autorskich projektów WFDiF wypełniają co roku tysiące uczestników z całej Polski, przybywających do Wytwórni na wyjątkowe zajęcia, oprowadzania i warsztaty filmowe. Flagowe projekty edukacyjne WFDIF to: Plan Filmowy — pierwsza w Polsce, autentyczna przestrzeń pracy filmowców, udostępniona do celów edukacyjnych.
Wytwórnia Scenariuszy — studium scenariopisarstwa, w ramach którego Wytwórnia kształci przyszłych autorów scenariuszy.

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt