ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Uczniowie pomagają w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich
Opublikowano: 10.06.2019

Szkoła Podstawowa nr 107 przy ul. Nowoursynowskiej 210/212 nawiązała kontakt z Powstańcem Warszawskim, panią Ireną Paśnik - pseudonim Irka. Ta cenna i ważna znajomość zaczęła się w roku 2017, kiedy to uczniowie ówczesnej klasy szóstej zaprosili panią Paśnik na lekcję historii przy okazji omawiania tematyki Powstania Warszawskiego. Spotkanie to zaowocowało przyjaźnią z panią Ireną, która bardzo sobie ceni kontakt z młodzieżą i chętnie dzieli się wspomnieniami z czasów Powstania Warszawskiego, uważa bowiem, że jest to ważna lekcja patriotyzmu.

Uczniowie odwzajemniają się pani Paśnik sympatią, o czym świadczy fakt, iż przy okazji świąt oraz imienin Ireny przekazują jej własnoręcznie wykonane okolicznościowe kartki z życzeniami, przesyłają pozdrowienia z wakacji.

We wrześniu 2018 r., kiedy szkoła organizowała środowiskowy piknik integracyjny z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, pani Paśnik była na nim gościem honorowym. Z tej okazji na dziedzińcu szkolnym został posadzony dąb właśnie przez panią Irenę.

W tym roku szkolnym pani Paśnik zaprosiła uczniów klasy siódmej na spotkanie z Powstańcami Warszawskimi w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ulicy Nowolipie 22. W ten sposób siódmoklasiści dowiedzieli się o istnieniu takiego miejsca i możliwości odwiedzania go. Dzięki temu kilkoro z nich zaangażowało się w wolontariat. Systematycznie uczestniczą oni w spotkaniach z Powstańcami, słuchając ich opowieści, które są rejestrowane dla potomnych w cyklu „Moja Warszawa”. Pomagają przy organizacji tych spotkań, przygotowując sale spotkań, obsługując szatnie itp.

Jest to z ich strony bezinteresowne i dobrowolne działanie, z którego czerpią satysfakcję i podczas gdy większość nastolatków siedzi przed komputerem, oni - siódmoklasiści - co dwa tygodnie przemierzają drogę z Mokotowa na Nowolipie by wspomóc organizatorów spotkań z Powstańcami i jednocześnie uczyć się uczestnictwa w życiu społeczeństwa obywatelskiego.

Spotkanie uczniów z SP 107 z Powstańcami Warszawskimi w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt