ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Powiązane galerie:
Relacja - IV Festiwal Grzesiuka już za nami
Opublikowano: 15.05.2019

IV Festiwal Grzesiuka już za nami

11 maja 2019 na mokotowskich Sielcach odbył się po raz czwarty Festiwal Grzesiuka zorganizowany przez Teatr BAZA oraz Partnerstwo dla Mokotowa „Moje Sielce” we współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów.

W przeddzień festiwalowych wydarzeń w Teatrze BAZA został wyświetlony film „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego. Po projekcji odbyła się dyskusja wokół twórczości Stanisława Grzesiuka.

W poszczególnych częściach Festiwalu aktywnie uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Dzielnicy Mokotów burmistrz dzielnicy Rafał Miastowski oraz zastępcy Anna Lasocka i Marek Rojszyk.

Tradycyjnie na terenie Parku Sieleckiego od południa do późnych godzin wieczornych odbywały się cieszące się dużym zainteresowaniem rozmaite warsztaty: szycia, sitodruku, sensoplastyki, tworzenia instrumentów, a także  tańców miejskich przy muzyce na żywo i wiele innych. Nie zabrakło karuzeli retro. Odbył się konkurs „Piosenki z Ulicy” na który zgłosili licznie swój udział uczestnicy nie tylko z rodzimej stolicy. W tym roku konkurs wygrała kapela „Szczupaki” z Tadziem Szczupakiem na czele.

Ponadto jak każdego roku odbył się spacer z przewodnikiem „Sielce Grzesiuka”. Teatr Baza wystawił spektakle: ”Legendy warszawskie” dla dzieci oraz dla starszych widzów spektakl „Ferajna”, a w między czasie Trupa Teatralna Warszawiaki zabawiała uczestników Festiwalu.

Można było wrzucić również coś warszawskiego „na ząb”.

W Parku Sieleckim rozbrzmiewały nuty znane i lubiane. Wystąpili m.in. Heniek Małolepszy z Warszawskiem Przedmieściem oraz Alegancka Kapela z Justyną Jary. Podczas koncertów można było potańczyć na specjalnie przygotowanym podeście do tańca.

W finałowym koncercie wystąpił Pablopavo i Ludziki. Formacja, która na polskiej scenie muzycznej ugruntowała swoją pozycję, ale mimo to, ciągle zaskakuje. Pablopavo, czyli Paweł Sołtys, jest artystą ściśle związanym z Warszawą. W jego karierze literackiej przeważa styl gawędziarski, jakże bliski i znany z prozy Grzesiuka. W piosence „Telehon”, Paweł Sołtys pisze, że „dzwoni ze snu” by powiedzieć, że tu „Pan Stanisław ciągle gra na bandżoli”.

Organizatorzy Festiwalu Grzesiuka serdecznie dziękują licznie przybyłym mieszkańcom, zwłaszcza tym ubranym w przedwojenne stroje, a w szczególności Izabeli Laszuk-wnuczce Stanisława Grzesiuka, Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Dzieci Mokotowa”,  Halinie Niemiec, Stowarzyszeniu Gwara Warszawska, Ciekawemu Szyciu, Centrum Wspierania Rodzin-Rodzinna Warszawa Ognisko Mokotów, OSIR Mokotów, Stowarzyszeniu „Integracja”, Warszawskiej Fundacji na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ”Postaw na nas”, wydawnictwu Prószyński i s-ka i wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie partnerom i wolontariuszom.

Partnerstwo dla Mokotowa „Moje Sielce” zaprasza do współpracy!

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt