ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.
Opublikowano: 11.09.2018

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc są organizowane z okazji ogólnopolskiego Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, który przypada na 2 października. Jest to Dzień Pamięci o mieszkańcach stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach bądź przeżyli gehennę wypędzenia z miasta skazanego przez okupanta na zagładę. Większość z nich - nawet do 650 tysięcy osób - trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, gdzie czekali na wywózkę na teren Generalnego Gubernatorstwa, do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty na teren III Rzeszy. Mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości nie pozostali obojętni wobec tragedii warszawiaków. Tysiące osób zaangażowało się w akcję pomocową, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami.

Podobnie jak w roku ubiegłym, planujemy zorganizowanie na terenie Warszawy i Pruszkowa Marszu Pamięci „Tędy przeszła Warszawa”, na który złożą się warszawski X Marsz Niepokonanych oraz pruszkowski III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. W Marszu wezmą udział zarówno profesjonalni rekonstruktorzy, jak i mieszkańcy Warszawy, Pruszkowa oraz okolic. Obchody poprzedzi szeroko zakrojona akcja edukacyjna przeprowadzona w szkołach warszawskich i powiatu pruszkowskiego, Gmachu PAST-y oraz w Muzeum Dulag 121, na którą złożą się warsztaty historyczne i rekonstruktorskie. Ich celem będzie przygotowanie uczestników do świadomego i czynnego udziału w marszach i rekonstrukcjach historycznych, które odbędą się w ramach Obchodów.

Będzie to drugie w historii tak duże i ponadlokalne wydarzenie upamiętniające Powstańców Warszawskich i Ludność Cywilną Warszawy wypędzoną z walczącej stolicy, a także mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego oraz okolicznych gmin, którzy nieśli pomoc więźniom obozu Dulag 121.

Program Obchodów:

I. Tędy Przeszła Warszawa. Marsz Pamięci. Warszawa – Pruszków

WARSZAWA: X Marsz Niepokonanych

Trasa Marszu: Długa, Bielańska, Aleja Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowska, Zielna i Aleje Jerozolimskie, dworzec WKD Śródmieście

  • 10.00 Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15)
  • 11.00 Rozpoczęcie X. Marszu Niepokonanych

Stacja 1: plac Krasińskich - Pomnik Powstania Warszawskiego

Stacja 2: plac przed Narodowym Muzeum Archeologicznym „Arsenał” (ul. Długa 52)

Stacja 3: plac przed budynkiem PAST-y (ul. Zielna 39)

Podczas Marszu Pamięci w wybranych punktach trasy Teatr Muzyczny „Od Czapy” zaprezentuje program muzyczno-artystyczny.

  • 13.20  Przejazd rekonstruktorów i publiczności kolejką WKD do Pruszkowa (bezpłatne bilety będą rozdawane podczas marszu).

PRUSZKÓW: III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Trasa Marszu: Kraszewskiego, Prusa, Poznańska, POW, 3 Maja

  • 13.15 Msza św. w Kościele św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego 23)
  • 14.00 Rozpoczęcie III. Marszu Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Na skrzyżowaniu ulic Prusa i Poznańskiej nastąpi połączenie marszu pruszkowskiego i warszawskiego.

II. Inscenizacja obozowej segregacji

  • 15.00 – 15.30 – teren dawnego obozu Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A)

III. Oficjalne uroczystości

  • 15.30 – 16.30 Pomnik „Tędy przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A)

Po zakończeniu części oficjalnej Obchodów zapraszamy na ciepły posiłek w siedzibie Muzeum Dulag 121

Warto podkreślić, że jest to jedyne, tak duże wydarzenie, poświęcone powstańcom i ludności cywilnej wypędzonej z Warszawy w 1944 r., która przeszła przez obóz Dulag 121. Pragniemy upamiętnić bohaterów Powstania oraz tych, o których zbyt mało się mówi – zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w walczącej stolicy, a następnie - przeżyć dramat wygnania. Organizując Marsz, pragniemy oddać hołd cywilnym ofiarom, wypędzonym oraz tym, którzy nieśli im wówczas pomoc.

plakat promujący imprezę

Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
kontakt