ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Relacja - Światowy Dzień Pokoju w SDK
Opublikowano: 22.09.2020

Światowy Dzień Pokoju przypada 21 września. Już po raz piąty przy Służewskim Domu Kultury rozległ się dźwięk DZWONU POKOJU - wyjątkowego symbolu pokoju na całym świecie.
 
W uroczystości zorganizowanej przez Fundację HEIWA, przy współpracy Służewskiego Domu Kultury, Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasnke i Fundacji Umemi udział wzięli m.in.: Ambasador Japonii w Polsce Tsukasa Kawada, Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski wraz ze swoimi zastępcami Anną Lasocką i Krzysztofem Skolimowskim oraz przewodniczącą Komisji Kultury i Nazewnictwa Bożeną Kosińską-Krauze, przedstawiciele Stowarzyszenia Dzwonów Pokoju z Berlina na czele z prezes Anją Merwes, Adam Dziedzic prezes Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce, była Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz-Czechowska, młodzież ze szkoły podstawowej nr 146 im. Janusza Korczaka w Warszawie oraz inni zaproszeni goście.
 
Uroczystość poprowadzili Urszula Mach-Bryson prezes Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke i Jacek Kozłowski prezes Fundacji Heiwa.
 
Ambasador Japonii-Tsukasa Kawada w swym wystąpieniu, które wygłosił w języku polskim, zwrócił uwagę na szczególnie ważną rolę w utrzymania pokoju na świecie, w tym wyjątkowo trudnym okresie, spowodowanym pandemią koronawirusa. Podkreślił bardzo dobrą, wieloletnią współpracę z Dzielnicą Mokotów przy okazji organizacji imprez kulturalnych i uroczystości.
 
Burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski pokrótce przypomniał historię związaną z przywróceniem Warszawie Dzwonu Pokoju podczas uroczystości powiązanej z Festiwalem Japońskim, który uświetnił swą obecnością m.in. śp. reżyser Andrzej Wajda – wielbiciel Japonii, współtwórca Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manga w Krakowie. Osobiście otworzył w Służewskim Domu Kultury wystawę pt. "Nasza Japonia", obejmującą rysunki własne oraz fotografie małżonki Krystyny Zachwatowicz, związane z Japonią.
Rysunek Andrzeja Wajdy, przedstawiający pagodę był głównym elementem graficznym Festiwalu oraz uroczystości przywrócenia Warszawie Dzwonu Pokoju.
 
Prezeska Stowarzyszenia Dzwonów Pokoju z Berlina Anja Merwes poinformowała, że na całym świecie jest 25 Dzwonów Pokoju, a kolejny 26. - właśnie w Światowy Dzień Pokoju zabrzmi po raz pierwszy w Angoli.
Dzwony te wykonane są ze stopu monet, jakie Japonia otrzymała w darze od 106 krajów świata. Ich waga wynosi ok. 365 kg wys. 105 cm, a średnica 60 cm. Napisy na dzwonie w języku japońskim i angielskim przypominają o największej wartości jaką jest pokój.
 
Uderzenie w Dzwon Pokoju poprzedziła ceremonia ofiarowania herbaty w intencji pokoju, którą poprowadził Aaron Bryson ze Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke oraz symboliczny strzał z łuku japońskiego.
 
W tym roku Dzwon Pokoju, przy Służewskim Domu Kultury wyjątkowo długo wydawał swój dźwięk, uderzany kolejno drewnianym pałąkiem przez zaproszonych gości i uczestników uroczystości, w tym młodzież.
 
Na zakończenie wszyscy zebrali się przy pawilonie literackim Służewskiego Domu Kultury, gdzie przedstawiciele Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke serwowali zieloną herbatę i japońskie słodycze.
 
Przemówienie burmistrza Mokotowa Rafała Miastowskiego
 
Uderzenie w Dzwon Pokoju burmistrza Mokotowa oraz Ambasadora Japonii
 
Uderzenie w Dzwon Pamięci burmistrza Rafała Miastowskiego wraz z zastępcami
 
Warsztaty Ceremonii Herbacianej przed Służewskim Domem Kultury
 
Ceremonialny strzał z łuku japońskiego
 
Znak Niech będzie pokój na ziemi w dwóch językach, polskim i japońskim
PDF
Drukuj
Powrót
kontakt